PROJEKT ENTER
Doba je rýchla. Generácia mladých napreduje v poznaní, používaní počítačov a ostatných technologických vynálezov. Záujem o štúdium zamerané na rozvíjanie digitálnych zručností rastie. Ľudia stále viac vnímajú príležitosti v oblasti digitálnych technológií.
Výchova absolventov – projektantov, konštruktérov, programátorov a správcov informačných a komunikačných systémov je nevyhnutnou súčasťou cieľov aj slovenského školstva.
Aj na Základnej škole Jána Hollého sa snažíme prispôsobovať uvedenému trendu.
V grantovej výzve Nadácie Pontis: Enter pre školy, v programe, ktorý sa realizuje v spolupráci so spoločnosťami Telekom, Spy a Aj Ty v IT, sme s naším projektom uspeli a získali sme financie na zakúpenie špeciálnych programovacích sád micro:bitov.
A tak už takmer rok rozvíjame digitálne zručnosti našich žiakov inovatívnym a zážitkovým spôsobom. V ich bezprostredných reakciách vnímame radosť z učenia ako aj nadšenie zo skutočnosti, že programovať sa môže naučiť naozaj každý.
Micro:bit je mikropočítač menší ako mobil. Ide o najjednoduchšie programovateľné teliesko na trhu a je vhodné aj pre úplných začiatočníkov.
V roku 2016 ho vyvinula televízia BBC na podporu výučby programovania na hodinách informatiky vo Veľkej Británii. Až 90 % žiakov sa po skončení projektu televízie BBC vyjadrilo, že naučiť sa programovať môže naozaj každý.
Žiaci v našej škole vytvárajú pomocou micro:bitu jednoduché hry, vlastné zvukové melódie, merajú teplotu, pomocou individuálne programovateľného LED pásika tvoria svetelné animácie a skúšajú aj bezdrôtovú komunikáciu. Mikropočítače aktuálne využívame na hodinách informatiky, techniky a fyziky.
Profesor Kalaš a kol. vo svojej štúdii Digitálne technológie menia poznávací proces (ŠPU, Bratislava, 2010, s. 14) uvádzajú: „Digitálna gramotnosť je rovnako dôležitá ako čítanie, písanie a počítanie. Je preto potrebné, aby sa žiaci učili o moderných technológiách. Ešte dôležitejšie však je, aby sa učili s modernými technológiami.“
Veríme, že sme na Základnej škole Jána Hollého v Šali-Veči, urobili k takémuto učeniu ďalší významný krok.