• Profilácia školy

Telefónny kontakt:  031/7713839, 031/7715666

e-mail: skola@zshollehosala.sk, director@zshollehosala.sk

Webové sídlo: www.zshollehosala.edupage.org

Treba hľadať a nachádzať spôsob, podľa  ktorého by učitelia menej učili, ale žiaci viac vedeli, aby bolo v školách viac voľného času, potešenia a zaručeného úspechu.“

Ján Amos Komenský

Charakteristika školského vzdelávacieho programu „Cesty“ do sveta poznania

Základná škola Jána Hollého sa od začiatku profiluje na otvorenú školu v oblasti záujmových aktivít a v oblasti telesnej výchovy a športu so zameraním na hádzanú a  športovú streľbu.

Škola sa ďalej zameriava na vyučovanie cudzích jazykov , na posilnenie výučby slovenského jazyka a literatúry, matematiky, informatiky, fyziky, chémie, geografie, biológie, dejepisu a telesnej a športovej výchovy. Veľký dôraz kladieme na popoludňajšiu záujmovú činnosť, získavanie žiakov pre aktívnu prácu v čase voľna a tým sa snažíme odbúravať negatívne javy z vonkajšieho prostredia. Veľký dôraz kladieme aj na prácu so žiakmi s poruchami učenia.

Väčší dôraz budeme klásť na prípravu žiakov v predmetových olympiádach a v športových súťažiach sa budeme usilovať udržať si umiestnenia na popredných priečkach v rámci okresu, kraja a SR. Tiež budeme pokračovať v zavádzaní nových, efektívnych metód a foriem vyučovania, pokračovať v ďalšom vzdelávaní učiteľov a to hlavne v oblasti edukačných zručností.

Charakteristika výchovného programu „Hrou za poznaním, tvorivosťou, pohybom a priateľstvom“

V školskom klube detí budeme pestrou a zaujímavou činnosťou dopĺňať výchovno-vyučovací proces s prevahou činností oddychového, rekreačného a záujmového charakteru s cieľom vychovať aktívneho človeka schopného žiť v otvorenej informačnej spoločnosti. Jedným z hlavných cieľov bude vytvoriť centrum kultúry a športu a posilnenie výchovných funkcií prostredníctvom záujmových aktivít žiakov, rozvíjanie pohybových aktivít a zvyšovanie fyzickej zdatnosti žiakov.

Tiež budeme rozvíjať environmentálnu výchovu, regionálnu výchovu a vzťah k ľudovým tradíciám našich predkov. Neoddeliteľnou súčasťou práce bude vedenie detí k zdravej komunikácii, zdvorilosti, vzájomnej úcte, empatii a radosti z času stráveného v mimo vyučovacom čase.

Strategickým cieľom bude zavádzanie nových, efektívnych metód a foriem práce s deťmi, pokračovanie v posilňovaní profesijného a odborného rastu vychovávateľov, podporovanie záujmov a skvalitňovanie spolupráce so širokou verejnosťou. Ku skvalitňovaniu činnosti v školskom klube sa budeme snažiť zriaďovať ďalšie priestory pre záujmovú činnosť.

Silné stránky školy:

• športové zameranie školy – úspechy aj na M SR (viacnásobní majstri Slovenskej republiky v hádzanej a športovej streľbe),
          • realizácia výchovno-vzdelávacích aktivít pre žiakov so ŠVVP,
          • podpora talentov (hádzaná,  futbal, športová streľba, atletika),
          • priestorové možnosti na športovanie (2 telocvične, posilňovňa, otvorené ihrisko s umelým povrchom a tartanovou dráhou, 2 asfaltové ihriská),
          • existencia 13 odborných učební (z toho 7 interaktívnych, 2 výpočtové, 2 jazykové, 1 s tabletmi, a 1 multimediálna s knižnicou),
          • plná vybavenosť lyžiarskym výstrojom,
          • kvalitné zázemie v oblasti využívania IKT,
          • prevažujúca odbornosť vyučovania,
          • záujem učiteľov o ďalšie vzdelávanie,
          • rôznorodá mimoškolská záujmová činnosť,
          • veľmi dobrá spolupráca školy so zriaďovateľom, Mestom Šaľa, Okresným úradom v Nitre, materskými, základnými a strednými školami v meste  aj okrese, Slovenským streleckým zväzom, Atletickým, Hádzanárskym a Futbalovým klubom v Šali a CPPP a P v Šali,
          • kapacita školy,
          • výhodná poloha školy na sídlisku,
          • kvalitné služby v oblasti stravovania,
          • samostatné moderne vybavené priestory ŠKD,
          • aktívna a zmysluplná spolupráca s RR.

Základná škola Jána Hollého

Školský rok 2023/2024

- školu navštevuje 379 žiakov

- máme zriadených 18 tried

- pracuje 28 pedagogických + 3 zamestnanci pracujúci na dohodu  a 14 nepedagogických zamestnancov

- zriadené sú 4 oddelenia školského klubu detí

- popoludňajšiu činnosť zabezpečujeme v krúžkoch – športových, umeleckých, spoločenskovedných a jazykových

- vyučujeme 2 cudzie jazyky – anglický a nemecký

- 2 asistentky učiteľa pracujú s deťmi s poruchami učenia

Priestorové a materiálno-technické podmienky školy

Škola disponuje:

• 32 učebňami,
          • 25 kabinetmi,
          • 13 odbornými učebňami (z toho 6 interaktívnych tried a jedna s e-Beam systémom + 6 kmeňových tried s interaktívnou tabuľou),
          • 1 trieda s tabletmi,
          • 2 telocvičňami (1 veľká a 1 malá),
          • 1 posilňovňou,
          • multifunkčným ihriskom s umelým povrchom a tartanovou dráhou,
          • 2 asfaltovými ihriskami,
          • 1 multimediálnou učebňou s knižnicou,
          • 1 zasadačkou,
          • 4 oddeleniami ŠKD so samostatnými priestormi,
          • jedálňou s kapacitou 200 miest.

V priestoroch základnej školy vykonávajú svoju činnosť 2 elokované pracoviská:

• Elokované pracovisko Materskej školy Šaľa v samostatných priestoroch
          • Elokované pracovisko Základnej umeleckej školy Šaľa